10 dní na najzelenšom gréckom ostrove Korfu

Sady olivovníkov, grilované jedlá, nádherné západy slnka, priezračné more, úzke uličky v hlavnom meste Kerkyra. Nie len tieto spomienky si odnášame z ostrova Korfu.

Na ostrov Korfu sme leteli 23.09.2021 spoločnosťou Ryanair z Bratislavy. Do hlavného mesta sme dorazili z Michaloviec nočným vlakom, ktorý môžeme všetkým odporučiť. Počas doobedia sme pracovali na letisku, kde bolo minimum ľudí a na obed sme zobrali naše 8kilové batohy a vydali sa za teplejším počasím na Korfu.

Doprava

Na začiatok sme si požičali auto, ceny boli pomerne vysoké od 40eur/deň, preto sme si ho prenajali iba na 4 dni od miestnej spoločnosti Triple 777. Nakoniec sme boli za toto rozhodnutie vďační, keďže sme dostali veľmi staré auto, ktoré sme volali koráb – nonstop vŕzgalo a pískali mu brzdy. Cesty na Korfu sú v zlom stave, častokrát rozpadnuté a v kombinácií s našim autom až strašidelné. Raz sme sa dokonca dostali na cestu, ktorá bola extrémne úzka, rozbitá a plná serpentín. Mňa vystrašila natoľko, že som vypustila pár sĺz a museli sme sa vrátiť na inú cestu 😀 Po cestách jazdili zväčša veľmi staré auta, s obitými plechmi, rozbitými oknami, chvíľami sme premýšľali či nie sme v Rumunsku alebo Thajsku. Ak by sme vedeli v akom stave sú cesty a že 20km vzdialenosť budeme prekonávať hodinu v aute, tak by sme asi celý čas boli v hlavnom meste Kerkyra a chodili autobusmi na výlety. Po ostrove sa dá presúvať aj skútrom alebo štvorkolkami, ale to sme nestihli využiť.

Napriek tomu, že Korfu nemá ideálne cesty, funguje pre turistov veľmi dobre autobusová doprava. Z hlavného mesta Kerkyra je možné dostať sa do takmer všetkých stredísk či turistických destinácií ostrova. Všetky informácie majú na webe greenbuses.gr. Avšak na presnosť spojov by som sa úplne nespoliehala, my sme na autobus čakali radšej s 20minútovým predstihom. Autobusy sú čisté, klimatizované a dokonca s Wifi zdarma. V hlavnom meste je možné si požičať tiež bicykle od 10 eur/deň.

Príroda

Korfu je naozaj „zeleným“ ostrovom, všade navôkol sa zelenali prastaré olivovníkové sady, z ktorých sem a tam vystrkovali svoje koruny vysoké tuje. Aj keď bol október ešte stále kvitli rôzne kríky a kvetiny, podobné tým, ktoré sme videli na Kanárských ostrovoch. Z fauny nás najviac otravovali komáre, prvé dni sme boli poriadne doštípaní, ďalšie dni sme ich vyháňali z izby sviečkami s vôňou citrónovej trávy a elektrickými odpudzovačmi. Okrem komárov nás cez deň otravovali aj osy, najmä keď sme chceli raňajkovať na balkóne či večerať na terase. Hneď sa prihrnuli a lepili sa na jedlo. Okrem nich nám robila spoločnosť aj miestna mačička 🙂 Celkový dojem krásnej prírody kazilo množstvo odpadkov, ktoré sa nachádzalo pri cestách, rôznych atrakciách i na plážach.

Počasie

Hoci sme prišli na Korfu koncom septembra, počasie bolo veľmi dobré cca 25-28°C v tieni a more bolo tiež dostatočne teplé na kúpanie, odhadom 24°C, proste sme sa kúpali každý deň. Chladné boli večery po západe slnka, ja som už potrebovala mať dlhý rukáv. Párkrát nám spŕchol dážď, no veľmi rýchlo sa vyčasilo a teplotu mora to neovplyvnilo.

Ubytovanie

Prvý týždeň sme bývali na okraji malého letoviska Agios Georgios South, ktoré sme si vybrali kvôli dlhej piesočnatej pláži Issos Beach. Izbu sme si objednali cez airbnb.cz, dostali sme avšak inú izbu ako sme si rezervovali, bola neuprataná, zaprášená, plná pavučín, bez kanvice a dvojplatničky. Po troch dňoch nám izbu vymenili, tá bola o poznanie čistejšia. Z tejto časti sme autom vyrážali obzrieť si ostrov, tak nám nevadilo, že nie sme v luxusnej izbe 🙂 Asi tri minúty od ubytovania sme mali celkom dobre vybavený obchod a neďaleko aj menšiu pláž. Z izby sme počuli aj šum mora, hoci sme ho bohužiaľ nevideli.

Po týždni sme sa presťahovali do hlavného mesta Kerkyra na 4 dni, pretože sme tušili, že budeme musieť z ostrova predčasne odísť. Bývali sme v byte, ktorý súkromníčka ponúkala cez booking.com. Byt bol plne vybavený, vzdialený cca 13 minút od mesta pešky po promenáde pri mori. Na rovnakej ulici bol aj mini supermarket, ktorý sme objavili až v posledný deň 🙂

Na ostrove nás prekvapilo množstvo vlajok, ktoré Gréci vystavovali na svojich domoch v meste i v dedinách. Toľko vlajok sme naposledy videli pri prechode USA.

Služby

Zo služieb sme využívali iba potraviny, tie boli pomerne malé, veľký Lidl sa nachádzal iba v hlavnom meste a na juhu ostrova. I menšie potraviny však ponúkali všetko čo sme potrebovali – orechy, vločky, vajcia, olej, mäso, ryžu a ovocie, hoci ceny boli vyššie. Z ovocia sme si najviac vychutnávali broskyne, nektárinky a figy, ktoré boli sladké a skvelo dozreté. V obchode boli už aj dozreté plody kaktusu, na tie som sa zlakomila, hneď som si jeden vzala do ruky a to bola chyba. Celú ma dopichal a tŕne z akktusu vytiahujem z rúk snáď doteraz 🙂 Vyskúšala som aj rozšírené ovocie kumquat – maličký asi 3cm pomaranč jedlý so šupkou, z ktorého sa vyrába alkoholický likér. Nám ale vôbec nechutil, dokonca ani v zmrzline.

Po celom ostrove v potravinách, reštauráciách, doprave, pamiatkach sme sa bez problémov dorozumeli anglicky, párkrát s nami miestni začali rozprávať základnou ruštinou.

Stravovanie

Každé ráno sme raňajkovali vločky s lokálnym ovocím a večer vajcia so zeleninou. Za 10 dní sme varili iba 2krát, keďže sme 4 dni putovali po ostrove autom a nestíhali variť. Ceny v reštauráciách boli trocha vyššie ako sme čakali, v priemere sme platili za obed pre dvoch s pitím a s prepitným 25-30 eur. Ochutnali sme veľa typických gréckych jedál ako mussaka, grécky šalát, pastitsio, gyros, briam, soutzoukakia, stifado, souvlaky, spanakopita (špenátový koláč), sokolatopia (čokoládový koláč). Taktiež sme vyskúšali „greek meze“, kde bolo množstvo tradičných jednohubiek – taramasalata (rybacia nátierka), dolmades (plnené hroznové listy ako naše holúbky), klobásky, vyprážané syrové guľky.

Po týždni sme už mali dosť grilovaných jedál a hranoliek, ktoré sú plné gréckej kuchyne a boli sme radi, že si môžeme navariť obyčajnú ryžu 🙂 Z nápojov sme ochutnali grécku kávu, obľúbenú ľadovú kávu a ouzo.

Pláže a atrakcie ostrova Korfu

Na ostrove sme vystriedali viacero pláží, nižšie sú naše dojmy z nich. Pobudli sme na nich krátko, cca 4 hodiny, keďze sme sa po ostrove často presúvali.

Lakkiess Beach

Na Korfu sme hľadali najmä piesočnaté pláže, tie sú skôr v západnej časti ostrova. Ako prvú sme navštívili pláž Lakkiess Beach, ktorá sa nachádza pri stredisku Agios Georgios, kde sme prvý týždeň bývali. Pláž sa nachádza pod útesom a je na nej zopár ležadiel, takže vyzerá celkom prírodne, nie sú tu žiadne rušivé elementy reštaurácií či hotelov. Celkovo na severe ostrova sú rušnejšie pláže ako na juhu, v tomto nám ostrov veľmi pripomínal thajský ostrov Koh lanta.

Issos Beach

V stredisku sme častejšie navštevovali pláž Issos Beach, ktorá dokonale spĺňala naše požiadavky. Je nekonečne dlhá cca 10km, pretože plynule prechádza do Halikounas Beach. Na jej začiatku je zopár hotelov, ale za nimi sú už len nekonečné piesočnaté duny obrastené kríkmi. Na pláži je dostatok ležadiel, ale tiež priestoru na ležanie na deke, po dlhšej prechádzke môžete byť na pláži osamote a to využívali najmä nudisti. More bolo teplé ako vzduch, asi najteplejšie zo všetkých pláži. Takmer každý večer sme si na pláži užívali nádherné západy slnka.

Agios Georgios Pagon

Prvý deň sme autom navštívili stredisko Agios Georgios Pagon, ktoré sa nachádza vo veľkom zálive, z juhu je pláž piesočnatá, ale smerom na sever prechádza v kamenistú. Voda tu bola najchladnejšia zo všetkých pláži, ktoré sme navštívili.

Arillas

Severnejšie od nej sa nachádza stredisko Arillas, do ktorého by sme sa vrátili, pokiaľ by sme tak skoro z Grécka neodleteli. Pláž je po celej dĺžke piesočnatá, voda je plytká a preto aj teplá. Na severe pláže sa nachádzajú krásne útesy, túto okrajovú časť si obľúbili nudisti. V strede pláže sa nachádza mólo s krásnym výhľadom. Pozdĺž pláže vedie promenáda s lavičkami plná taverien.

Agios Stefanos Beach

Poslednou plážou, ktorú sme na západnom pobreží navštívili bola Agios Stefanos Beach. Na tejto pláži pomerne dosť fúkalo, bola plná chalúh a v južnej časti sa nachádzali mláky. Vykompenzovali sme si to kávou a koláčom na ležadlách s výhľadom na Albánsko.

Sidari

Na severe Korfu sme navštívili stredisko Sidari, ktoré bolo pomerne pekné s množstvom reštaurácií, obchodov a penziónov. Miestna pláž Sidari Beach nás neoslovila, celá bola obsadená ležadlami, v mori parkovalo množstvo člnov a skútrov. More nebolo priezračné a preto sme sa v ňom ani neokúpali.

Neďaleko strediska sa nachádza pekný prírodný úkaz Canal d’Amour. Sú z neho krásne výhľady, ktoré kazilo veľké množstvo turistov aj odpadkov, hoci bolo mimo sezónu. Čakali sme od tejto vychýrenej turistickej atrakcie, že bude lepšie udržiavaná.

Cape Drastis

Odtiaľto sme sa vydali na najsevernejší bod ostrova Cape Drastis, ktorý bol vzdialený 4km od kanála. Je pri ňom veľmi malé parkovisko, preto sme boli radi, že sme sem prišli pred obedom, kedy tu ešte nebolo veľa ľudí. Od parkoviska vedie cesta k pláži, k tej sme nešli, pretože bolo horúco a blížil sa čas obeda. Celú cestu sme sa mohli kochať nádherným výhľadom na útesy a priezračne tyrkysovú vodu.

Achavari

Posledným letoviskom, ktoré sme na severe navštívili bolo Achavari. Centrum leží na kamenistej pláži plnej väčších okruhliakov, po ktorých sa naozaj ťažko naboso, ale i v žabkách. My sme si tu dali obed, chvíľu sme si oddýchli na ležadlách a vykúpali sa. More bolo teplejšie ako na severozápade ostrova. Vo východnej časti pláž prechádza z kamenistej na piesočnatú, ale v tejto časti už stredisko končí. Najkrajší na tejto pláži bol výhľad na pohoria v Albánsku.

Ipssos Beach

Vo východnej časti Korfu sme navštívili iba Ipssos Beach. Je posiata malými kamienkami, ale dno mora je piesočnaté. Ponúka krásny výhľad na pevnosť v hlavnom meste, v pozadí strediska sú lesy a pozdĺž pláže vedie krásna promenáda. Boli sme tu len hodinu, tak sme nestihli stredisko preskúmať, ale vyzeralo, že má potenciál aj na pár dní 🙂

Hlavné mesto Kerkyra

5 dní sme strávili v hlavnom meste ostrova Kerkyre. Hneď po prvej návšteve sa nám veľmi zapáčilo. Je plné historických úzkych uličiek, malebných obchodíkov, príjemných kaviarní a reštaurácií.

Z „atrakcií“ sme ako prvú navštívili pevnosť Old fortress, ktorú si nemožno nevšimnúť. Vstupné stálo 6 eur pre osobu, jej návšteva nám ponúkla krásny výhľad na celé mesto. Na vrchole sa nachádzal maják a vedľa pevnosti je akropola, v ktorej sa nachádza kostol. Bola to príjemná dvojhodinová prechádzka.

Neskôr sme zistili, že v meste sa nachádza ešte jedna pevnosť New fortress, do ktorej vstup bol bezplatný a ponúkala ešte krajšie výhľady na celé mesto. Jej hlavnú bránu sme našli, až keď sme celú pevnosť dookola obišli 🙂

Vyhľadávaným turistickým bodom je Kostol sv. Spyridona, kde sa nachádzajú svätcove pozostatky v striebornej truhlici. Kostol je nádherne vyzdobený, ale pomerne tmavý a na mňa pôsobil celkom pochmúrne.

Oproti starej pevnosti sa nachádza Veterný mlyn, pri ktorom sme si v jedno ráno vychutnali východ slnka. Prekvapilo nás množstvo ľudí, ktoré sa vydalo na rannú kúpačku. Chvíľu sme váhali, či sa k ním nepridáme, tak možno nabudúce 🙂

Mesto má malé, ale upravené mestské pláže, my sme dvakrát navštívili pláž Faliraki Corfu a užili si zážitok kúpania sa v meste. Okrem pláži má mesto v prístave vybudované plavecké dráhy, čo nás milo prekvapilo, využiť sme ich nestihli.

Jedným zo skvelých zážitkov bola zmrzlináreň Papagiorgis Patiserie-Gelateria s dokonalou zmrzlinou, odporúčame príchuť „lieskový oriešok“. Jeden gigantický kopček stál iba 1,60 €.

Počas nášho pobytu sme pracovali, nie len z bytu, ale i z kaviarne Aktaion, cca štyrikrát, ktorej výhľad žiadna iná neprekonala 🙂

Veľmi čarovné bolo mesto večer, pevnosť bola vysvietená, rovnako aj historické centrum, v meste vládla skvelá dovolenková atmosféra. Mesto sme prešli krížom-krážom asi desaťkrát.

Vlacherna Monastery

Asi 30 minút pešky od centra mesta sa nachádza letisko a pri ňom priehrada. Tá, je zvyčajne plná turistov, ktorí chcú zažiť prelet lietadla nad hlavou. V jeden deň sme sem prišli aj my, bol to zaujímavý zážitok, vidieť let lietadla takto blízko. Pri priehrade sa nachádza kostol „Vlacherna Monastery“, ktorý na vode vyzerá úplne idylicky.

Odporúčamé sem prísť autobusom, my sme cestu sem dali pešky, ale bola to najhoršia polhodinka na ostrove. Prechádzka bola nudná, bez chodníkov, plná neporiadku a nebolo sa na čo dívať.

V hlavnom meste je viditeľný výrazný vplyv minulej nadvlády Talianska. Budovy nie sú typicky grécky bielo-modré ale taliansky žlto-zelené. Zvonice, lampy a mnoho iných detailov pripomína Taliansko, taktiež obľúbenou moto značkou je Vespa. Najväčšia pešia ulica pri budove Liston je vo francúzskom štýle a veľmi pripomína Paríž.

Ceny na ostrove

Počas pobytu sme si viedli poctivú finančnú agendu, tak máme aj sumy, ktoré sme za 10 dní minuli. Najdrahšou položkou bolo požičanie auta, ktoré stálo 40 eur za deň, mali sme ho našťastie prenajaté iba 4 dni. Za ubytovanie sme priemerne platili cca 37€ na deň. Na nákupy v obchode, ktoré sme robili takmer každý deň sme minuli cca 120€, nijako sme sa neobmedzovali. V reštauráciách sme minuli cca 270€, stravovali sme sa v nich takmer denne, keďze som na ubytovaní varila nakoniec iba dvakrát. Ďalšie výdavky boli už len vstup na hrad, suveníry, letenky (140eur) a antigénové testy potrebné pre cestu preč 🙂

Z Korfu sme museli po 10 dňoch odísť. Aby sme ostrov lepšie spoznali potrebovali by sme ešte pár dní, tak si tu ponechám zoznam aktivít pre ďalšiu návštevu:
– výlet na Timoni Beach a vyhliadku pri nej
– výlet na Paleokastrica a okolité pláže
– zažiť spolu grécky večer
– potápať sa
– zájazd loďov na ostrovy Paxos a Antipaxos

Video z Korfu 🙂

Share on facebook
Share on pinterest

ĎALŠIA INŠPIRÁCIA

Cyklotrasa Radegast v okolí Ostravy

Prvá skúsenosť s cyklistikou je zväčša boľavá. Keďže sme to tušili, vybrali sme si ľahkú cyklotrasu Radegast, ktorá má minimálne prevýšenie. Vedie priamo z Ostravy cez chránenú krajinnú oblasť Poodří do mesta Studénka.

NOMÁDENIE VO VIETNAMSKOM MESTE DANANG

Po týždni v Hoi Ane sme sa rozhodli ďalšie asi 3 týždne stráviť v Da Nangu, ktorý sme navštívili už v roku 2020. O našom prvom pobyte si môžete prečítať TU. V januári sme boli v Danangu 10 dní (23.1.-1.2.2023), v marci ďalších 22 dní (27.2.-19.3.23023).

4 dni v karavane po Slovensku

Už dlhší čas sme si chceli vyskúšať život v karavane. Keďže sme leto museli stráviť na Slovensku, rozhodli sme sa prenajať si karavan na víkend tu. Vybrali sme si košickú spoločnosť Zazikaravaning.sk a nemohli sme urobiť lepšie!