2 týždne na thajskom ostrove Koh Lanta
Na ostrov Koh Lanta sme sa dostali mikrobusom z letoviska Ao Nang (článok o ňom nájdete tu). Malo nás to stáť 350 thb/os. od hotela k hotelu avšak po 10 minútach nás z mikrobusu vyložili a ak sme sa chceli doviezť až k hotelu, bolo potrebné doplatiť ďalších 150 thb/os. Tu sme zistili, že „any hotel“ neznamená, že vás odvezú priamo na hotel, ale že je to autobusová zastávka v strede Koh Lanty. Poplatok sme nezaplatili, ale na Koh Lante sme doplatok dali rovno šoférovi (spolu 180 tbh) a prvýkrát sme okúsili ako sa v Thajsku zarába na turistoch.
Obsah článku
Ubytovanie na Koh Lante
Prvý týždeň sme boli ubytovaní v malom bungalove uprostred džungle Baan Khao Mai Kaew Lanta Village. V okolí neboli žiadne reštaurácie a pláž bola pešky poriadne ďaleko, preto sme si chceli prenajať skúter.
Kaučukový les Mištička na kaučuk
Ten nám ponúkol rovno majiteľ za 250 thb. na deň. Troška sa nám nakoniec predražil, keďže sme z neho prvý deň spadli a poškriabali lak, pokuta nás vyšla na 1500 thb.
Druhý týždeň sme už mali ostrov zjazdený krížom krážom a rozhodli sme sa ubytovať na krásnej Klong Nin Beach v Pakgasri Guest House. Nebol to žiaden luxus, iba jedna mikroizba s kúpelňou, ale keďže sa z nej dalo prejsť rovno na pláž, tak nám to vôbec nevadilo.
Strava
Kým sme našli v Thajsku jedlá, ktoré nám chutia a reštauráciu, v ktorej varia naozaj dobre za rozumnú cenu, tak to chvíľu trvalo. Vyskúšali sme moslimskú vývarovňu pri ceste plnú múch, reštiku [MaMas] Nok Style Restaurant, na pláži sme prestriedali Charlee Barleys Restaurant, The Blue Moon Beach Bar, no najviac nám zachutilo v Jai-Dee Home. Restaurant, Bar on the Beach., kde sme sa pravidelne vracali a ku koncu pobytu nám už aj dávali zľavy.
Vývarovňa kdesi pri ceste Charlee Barleys Restaurant Jai-Dee Home Restaurant
To, čo sme si ale najviac užili, bolo čerstvé ovocie (ananás, melón, dragonfruit), ktoré sa dalo kúpiť v pouličných stánkoch pri ceste.
Pláže na Koh Lante
Keďže sme mali požičaný skúter na týždeň, prešli sme celý ostrov a jeho pláže od severu na juh. Ostrov je dlhý cca 25 km, čo zvládne každý. Na severe bola väčšia premávka a rovinatá cesta, na juhu naopak menej skútrov, ale za to krátke prevýšenia, takže sme sa miestami cítili ako na kolotoči.
Západ slnka na Beautiful Beach
Najkrajšia bola pre nás najjužnejšia pláž Bamboo Beach, kde bola priezračná azúrová voda a na pláži sme doobedu boli takmer sami. Avšak okraje pláže boli plné plastu.
Severnejšie od nej je Khlong Chak Beach, ktorá má aj provizórne tienidlá, ale tu sme len nahliadli a šli sme ďalej na pláž Bakantiang Beach. Na tejto sme boli viackrát, keďže sa tu nachádzala reštaurácia Cliff Sunset Restaurant, ktorá ponúkala aj slnečníky, čo mnohým plážam chýbalo.
Cliff Sunset Restaurant Bakantiang Beach
Ďalšia pláž Khlong Hin Beach je skalnatá, teda sa v nej takmer nikto vrátane nás nekúpal.
Najviac sme si užili pláž Klong Nin Beach, ktorá je v strede ostrova, nie je preľudnená, ponúka dostatok barov a západy slnka na nej sú neuveriteľné.
Severnejšie sme viackrát navštívili Beautiful Beach, kde tieň zabezpečujú krásne palmy pozdĺž celej pláže.
Z nej sa dá rýchlo prejsť na ďalšiu menšiu pláž Gintare Beach, prípadne až na Relax Bay Beach.
Cestou na Gintare Beach Gintare Beach
Na Severe nájdete známu Long Beach a Pra Ae Beach, kde už je plno turistov, na ktorých sú ale tieto pláže pripravené – slnečníky, reštaurácie, volejbalové ihriská. Najsevernejšou je Laem Kho Kwang Beach, ku ktorej sme ani nedošli 🙂
Long Beach
Celkovo na Koh Lante sú pláže čím južnejšie tým krajšie, ale aj menej vybavené – menej obchodov, reštaurácií, žiadne slnečníky, toalety. Preto sa väčšina turistov združuje na severe a na juh sa pozrú na pár hodín na skútry. My sme sa skôr zdržiavali na južnejších plážach, kde sme si nerušene mohli hádzať disk, plávať či cvičiť.
Čo zažít na Koh Lante?
Potápanie/šnorchľovanie
Jedným z najlepších zážitkov bolo šnorchľovanie na Koh Haa s Lanta Diving. Bolo to naše prvé šnorchľovanie a tak sme boli plný očakávaní, ktoré sa splnili. Nevideli sme síce ani žraloky ani korytnačky, ale zato sme počas dvoch ponorov videli mnoho farebných rýb vrátane Nema a Dory, morské hady, moreny a hviezdice, krásne koraly a dokonca aj sépie. Nabuduce sa určite odvážime a pôjdeme sa potápať!
Kayaking
Kayaking je v Thajsku veľmi populárny, keďze more je pokojné a ostrovy vykúkajúce z neho plné jaskýň sú úchvatné. My sme si objednali výlet s Talabeng Sea Kayaking alias „Easy Banana“, kde sa o nás príkladne postarali. Z hotela nás vyzdvihol klasický mikrobus bez okien a neskôr nás „speedboat“ doviezla až k ostrovu Koh Phee, tzv. Ostrovu Duchov, keďže z diaľky vyzerá ako obrovská lebka. Tu sme vyskúšali naše lezecké schopnosti a 45 minút sme objavovali jaskynné zákutia tohto ostrova.
Druhou zastávkou bol Koh Talabeng, kde nás už posadili do kayakov, odkiaľ bol na okolité ostrovy krásny pohľad. Počas kajakovania sme si spravili zastávku na kúpanie, obedový piknik na pláži, kŕmenie opíc a objavovanie ďalšej jaskyne – Prasant Cave. Po tomto nás už čakala iba cesta späť.
Jaskyne
Na Koh Lante je viacero jaskýň a my sme sa rozhodli preskúmať jaskyňu Khao Mai Khew Cave. Indiana Jones by mal čo robiť, nie to ešte my. Cena lístka mala byť podľa Google recenzií 200thb/os., no na mieste od nás chceli 300thb./os. Nikde oficiálny cenník nebol a nám sa nechcelo hádať, tak sme lístky kúpili a vydali sa so sprievodcom a ďalším párom do džungle. Čakala nás asi 20 minútová prechádzka za zvuku cikád lemovaná lanami a rebríkmi. Pred vstupom do jaskyne sme dostali čelovku a úzkym vchodom sme sa dostali dnu.
Prehliadka trvala asi 40 minút, viedla skrz nezaistené chodníky, mosty a rebríky a bola naozaj adrenalínová. Cestou sme videli obrovské pavúky, koníky, jašterice a na konci aj netopiere. Vo vnútri nás sprievodca nechal na pár minút samých, aby sme si jaskyňu prezreli. Na mňa ale došiel stres, že nás tam snáď nechá a tak som len počítala sekundy, kedy už konečne z jaskyne vyjdeme. Nakoniec nás sprievodca zaviedol k malej diere, ktorou sme sa museli doslova vyplaziť, ak sme chceli z jaskynne vyliezť. Boli sme ušpinení a spotení, keďže v jaskyni bola obrovská vlhkosť, no ja som bola hlavne šťastná, že sme sa odtiaľ dostali.
Thajská masáž
Na každom rohu v Thajsku a aj na Koh Lante si môžete užiť thajskú masáž. My sme ju vykúšali iba raz na 30 minút a to nám stačilo, keďže Maja šteklila a mňa bolela. Pár stavcov nám puklo a nemali sme po nej žiadne potiaže, no ďalší pokus nás už nelákal.
Old Town Koh Lanta
Rozhodli sme sa nazrieť aj do jediného mesta na ostrove. Na naše prekvapenie cesta k nemu bola prášivá a plná opráv.
Mestečko je naozaj malé, centrom je jedna ulica plná starých rybárskych domčekov, v ktorých nájdete množstvo suvenírov. Prejsť sa môžete na mólo, odkiaľ sa naskytne pohľad na reštaurácie pozdĺž mora, kde sme si dali aj obed.
Trash Hero Koh Lanta
Pozdĺž ciest i na plážach nás prekvapilo množstvo odpadu. Po pár dňoch sme si zakúpili kovové slamky, keďže do každého drinku sme dostávali plastové. Na celom území Thajska nie je voda z kohútika pitná, preto sme si museli vodu dokupovať v plastových fľašiach, resp. každý hotel rozdáva denne vodu v plastových fľašiach na izbách. Po týždni to už bolo naozaj neúnosné, preto sme si kúpili kovovú fľašu od Trash Hero, keďže sme sa dozvedeli, že si do nej môžeme doplniť vodu v mnohých reštauráciách pozdĺž ostrova, ktoré sú do tohto programu zapojené. Taktiež Trash Hero na Koh Lante organizuje čistenia pláže, ku ktorému sme sa aj my pridali.
Za dve hodiny cca 31 ľudí vyzbieralo 265kg odpadu z malého kúska pláže. Nachádzali sme najmä kusy polystyrénu, žabky, malé sklenené a plastové fľaštičky, zapaľovače. Ak chcete priložiť ruku k dielu, pozrite sa na FB stránku Trash Hero Koh Lanta, nájdite si udalosť a pomôžte aspoň trocha prírode.
Video zostrih
Koh Lantu sme si naozaj užili. Boli sme radi, že môžeme byť na jednom ostrove 2 týždne. Ušetrili sme si mnoho starostí s presunmi, novým ubytovaním, hľadaním reštaurácií. Ostrov nám ponukol všetko, čo sme si priali – málo turistov, tropickú prírodu, krásne pláže a ešte krajšie západy slnka.

Volám sa Majka a zaznamenávam sem naše cesty svetom. Nám pre spomienku a vám snáď pre inšpiráciu.