3 týždne vo vietnamskom meste Da Nang

Pre našu prvú návštevu Vietnamu sme si po minimálnom prieskume vybrali mesto Da Nang. Podľa informácií na nete spĺňalo našu predstavu o ďalšej destinácií - civilizované mesto s krásnou dlhou plážou, ktoré má v okolí mnoho turistických cieľov od prírodných cez historické až po zábavné.

V Da Nangu sme boli 2 týždne, potom sme sa presunuli na týždeň do Hoi Anu a naspäť sa vrátili do Da Nangu 🙂

Ubytovanie

Na letisko sme si privolali Grab, s ktorým sme sa dostali k nášmu 1. ubytovaniu Sea Vista Boutique Hotel. Vybrali sme si ho, pretože izby mali kuchynku a chceli sme si variť. Neskôr sme zistili, že európske ingrediencie sa dajú kúpiť iba v jednom obchode s názvom Moon a vybavenie kuchyne nebolo pre nejake kulinárske špeciality dostatočné. Takže sme uvarili iba špagety a zemiaky s kuracinou 🙂 Každé ráno sme sa zobúdzali na zbesilé kikiríkanie kohútov, ktorých tu uznávajú a každá domácnosť aspoň jedného musí mať.

V Hoi Ane sme mali ubytovania s vynikajúcimi raňajkami, preto sme po návrate do Danangu vyskúšali hotel s raňajkami SH Europa Hotel. Na raňajky sme avšak dostali iba vajcia a chlieb a posilovňa s jacuzzi nefungovala, pretože bola zastaralá. Preto sme sa po troch dňoch presťahovali do Sunlit Sea Hotel. Tento hotel mal bohaté raňajky, aj keď raz nám spoločnosť robil aj šváb na podlahe. Ale tým najlepším bol bazén na najvyššom poschodí s výhľadom na mesto i more.

Doprava

Hotely sme sivyberali pri pláži, aby sme nemuseli riešiť dopravu. Skúter sme si vypožičali iba na 3 dni (160 Kč/deň). Obzreli sme si centrum mesta a zopár atrakcií, ktoré boli v dojazdovej vzdialenosti, max. 1 hod. Nemal jeden späťák, ale aj tak to bol luxus, keďže sme videli aj skútre bez späťákov.

Peniaze

Vo Vietname sme sa stali milionármi, keďže za 1000 Kč sme dostali 1 000 000 vietnamských dongov. Nadšení sme z toho boli, až kým sme nezistili, že bankovky sa na seba podobajú a pri ich množstve sa ľahko môže stať, že si jednu nulu nevšimnete. Po prepočte toho, čo sme minuli, nám nejaké nuly chýbali, takže aj my sme na to doplatili.

Stravovanie

V Danangu sme našli pár reštík, do ktorých sme sa pravidelne vracali. Jednou z prvých bola Kangaroo Bar and Burger, kde sme si od azijského jedla oddýchli pri burgeroch či cestovinách. Hneď vedľa nej bola indická reštaurácia Indian Family, v ktorej sme ochutnali najlepšie indické jedlo. Pri vyhladnutí po kúpaní nás zachraňoval vynikajúci kebab v Kebab Ngon. Vedľa neho bol American Burger Grill, ktorý sme tiež vyskúšali. Super burger s trhaným mäsom sme si dali v Bikini Bottom.

Vo Vietname majú vynikajúcu kávu a našli sme si aj obľúbenú kaviareň H Coffee. Okrem klasickej kávy sme tu ochutnali aj vietnamskú špeciálnu kokosovú kávu a tradičnú bagetu Banh Mi.

Európsku stravu sme striedali s ázijskou v reštaurácií Kenta Quan. Boli sme tu snáď 7x a stále sme sa chutne najedli. Porcie boli samozrejme menšie, ale také sú vo všetkých vietnamských reštauráciách.

Na uliciach predávali čerstvé ovocie, ktoré sme si každý deň dopriali, zväčša ananás alebo melón. A dopriali sme si aj pivko, ktoré bolo oproti Thajsku naozaj lacné.

Pláž

Mestská pláž My Khe Beach je nekonečná. Tiahne sa pozdĺž celého pobrežia v dĺžke cca 10km. Na takej ploche sa ľudia rozložia, teda nie je preplnená (avšak my sme tu boli vo februári 2020, kedy už bol v Číne rozšírený covid-19, ktorý výrazne znížil počet čínskyćh turistov).

Juhočínske more sa tu poriadne vlní, preto sú iba určité časti pláže vyhradené na kúpanie. Tie strážia plavčíci a v ich okolí sú aj slnečníky a lehátka. Pozdĺž pláže je vybudovaná promenáda s palmami. Je to krásna mestská pláž, ktorú sme si naozaj užili, keďže také vlny ako tu sme v Thajsku nezažili.

Večer je pláž celá osvetlená, čo sme ešte nevideli, takže prechádzky po nej sú bezpečné aj v noci.

Na pláži sme občas videli pracovníkov, ktorí sa starali o čistotu pláže a zbierali odpadky, no napriek tomu sme párkrát, kým sme prešli z pláže na hotel nazbierali plnú tašku plastov aj my.

Čo zažiť v Danangu?

Surfovanie

Keď sme uvideli vlny v Da Nangu vedeli sme, že nastal čas, vyskúšať po prvykrát surfovanie. Vybrali sme si lekciu surfu cez Airbnb, ktorá mala trvať 90 minút, čo sa nám zdalo ukrutne málo. Avšak po hodine vo vlnách s inštruktorom Robom sme mali už odreté kolená i bruchá a boli sme radi, že to trvá iba 1,5 hodiny. Na surf sa nám ale podarilo vyskočiť a pár vĺn chytiť, čo bol skvelý pocit. Na mestskej pláži sme si ešte 2x vypožičali surf (cca 150 Kč/hodina) a snažili sa získať, čo najviac praxe, ale až tak sa nám to nedarilo a bola to poriadna makačka.

Marble Mountains

Na juhu Da nangu sa nachádza malé pohorie plné jaskýň a chrámov, ktoré sme aj my navštívili. Vstup bol 40 Kč a pokiaľ ste sa chceli vyviezť výťahom na vrchol, tak ďalších 15 Kč. My sme sa vyviezli a dobre sme spravili, keďže na hore nás čakalo ešte množstvo schodov, ktoré viedli na rôzne vyhliadky, k pagodám, sochám a svätyniam. Najzaujímavejšie boli pre nás jaskyne – jedna s Budhom a druhá s Lady Budha, ktorých sochy boli vytesané do kameňa. Celkovo nás prekvapilo, že miesto nebolo až príliš udržiavané a v okolí sa nachádzalo množstvo odpadkov.

Lady Budha

Na severe Danangu v južnej časti severného polostrova sa týči obrovská socha Lady Budha, ktorú je vidieť aj z pláže. Do tohto areálu sa vstupuje za dobrovoľný príspevok, ktorý po návšteve určite zanecháte. Miesto je čisté, krásne udržiavané s množstvom unikátnych bonsajov, nádherných výhľadov na more a Da Nang. Okrem majestatnej Lady Budha, je tu ešte mnoho chrámov a v druhej časti ležiaci Budha. Jedinou chybičkou tohto výletu bolo, že podlaha nebola rovná, Majko zakopol a rozťal si prst.

Centrum Danangu

Do centra sme sa zviezli skútrom a táto jazda bola absurdným zážitkom. Pred nami, za nami i vedľa nás bolo množstvo skútrov, ktoré sa prelínali s autami a autobusmi a ja som polovicu cesty mala radšej zatvorené oči, aby som počas jazdy nevýskala. Pár krát som myslela, že už je po nás. Premávka je fakt neuveriteľná, intuitívna a plná vlastných pravidiel. Takmer vôbec nemajú semafory, pravidla na križovatkách nie sú žiadne. Hlavné je spomaliť a pozvoľne prechádzať pomedzi ako v nejakej počítačovej hre.

V meste som chcela navštíviť miestnu katedrálu, ale keďže bola omša, tak ma do nej nevpustili. Rozhodli sme sa teda navštíviť Han Market, no okrem suvenírov sme tu nič nenakúpili. Náladu nám zdvihla vynikajúca večera v reštaurácií Pizza 4Ps.

Do mesta sme prišli najmä kvôli show na Dragon Bridge, ktorého dračia hlava chrlí každý víkend o 21:00 oheň a vodu. Kým sme čakali na predstavenie, obišli sme ešte Night Market plný suvenírov a Love Bridge posiaty kladkami. Na show prišlo množstvo ľudí, dokonca kvôli nej uzatvárajú celý most. Drak asi len 3 krát vychrlil oheň a 3 krát vodu a show skončila. Bola krátka, ale jedinečná 🙂

Východ slnka

Východ slnka je klasika, ktorú nikdy nevynecháme, ale tu bol úplne iný. Na mestskej pláži v Danangu sa cca od 5:00 zbiehajú miestní, ktorí pri východe slnka cvičia, meditujú, hrajú volejbal či futbal, dokonca sa aj kúpu a ženy v skupinách cvičia aerobic. Vôbec sme tomu nerozumeli, preto sme si to išli overiť viackrát a stále nás to dorazilo. Myslím, že už sme sa ani nechodili pozerať na východ slnka, ale na tento neuveriteľný zvyk.

Nakoniec sme boli radi, že sme sa rozhodli pre Danang. Popri pláži je množstvo rozostavaných hotelov, takže sme ho ešte stihli navštíviť skôr ako sa z neho stane vietnamské Miami. Pláže boli prázdne, more skvelé, ľudia milí, ceny priaznivé a my spokojní 🙂

Zostrih z Da Nangu

Share on facebook
Share on pinterest

ĎALŠIA INŠPIRÁCIA

2 dni na Liptove – vEĽKÝ CHOČ a ďalšie 3 atrakcie

Preplneným letným Tatrám sme sa počas pandémie Covid chceli vyhnúť, no nechceli sme si nechať újsť poriadne výhľady. Preto sme si vybrali túru na Veľký Choč. Po nej sme si stihli ešte obzrieť Lučanský vodopád a zrelaxovať v termálnom kúpalisku Kalameny. Na druhý deň sme sa napriek svalovke rozhodli preskúmať Kvačianskú dolinu.

4 dni v karavane po Slovensku

Už dlhší čas sme si chceli vyskúšať život v karavane. Keďže sme leto museli stráviť na Slovensku, rozhodli sme sa prenajať si karavan na víkend tu. Vybrali sme si košickú spoločnosť Zazikaravaning.sk a nemohli sme urobiť lepšie!