Týždeň v thajskom Bangkoku

O Bangkoku som toho vedela toľko, koľko som sa o ňom dozvedela z filmu "Vo štvorici po opici". Ale keďže sme šli k známemu, tak sme si ho ani nijako extra neštudovali a nechali sa prekvapiť.

Ubytovanie

Hneď pri ubytovaní v meste Bangkok nás zaskočili rozdiely medzi bohatými a chudobnými, keďže na jednej ulici boli tieto 2 budovy oproti sebe. My sme bývali v kondomíniu s ochrankou, posilovňou, bazénom a saunou a oproti boli malé byty, kde pravdepodobne nemali nič.

Počasie v Bangkoku

V januári nás potešili teploty nad 30°C, aj keď po týždni nám už bolo poriadne dusno. Okrem toho po celú dobu bola zlá smogová situácia, ale keďže sme z Ostravy, tak tá nám vadila najmenej. A najmä nám nebránila v tomto nádhernom výhľade na mesto.

Doprava v Bangkoku

Doprava je tu šialená, keďže je to zmes áut, autobusov, taxíkov a skútrov, ktoré sú asi najpopulárnejšie. Ľahko sa s nimi dostanete kdekoľvek a predbehnete zápchy. My sme sa zväčša pohybovali Grabom, skúsili sme aj nadzemku a loďky, ktoré ponúkajú krásne výhľady. Raz sme skúsili aj tuk-tuk, ktorý bol naozaj zažitkom, keďže uháňal a prešiel ako nič cez 3 plné čiary.

Jedlo v Bangkoku

Jedenie s paličkami sme nemali natrénované, ale po pár pokusoch nám to už ako tak šlo. Ak nedostanete paličky, tak zvyšok jedál jedia s kombináciou lyžička a vidlička. Vyskúšali sme viacero jedál, keďže sme thajskú kuchyňu vôbec nepoznali a potrebovali sme nájsť niečo chutné, sýté a hlavne nepálivé.

Thajci doma nevaria a keď už tak pre celú ulicu. Vyskúšali sme ich streetfood, ale radšej sme sa držali drahšej reštauračnej strave kvôli hygiene, ale aj chuti. Ceny streetfoodu sú oveľa nižšie (od 35 Kč za porciu) ako v reštauráciách (od 75 Kč).

Najviac mi z ulice chutilo čerstvé ovocie, ktoré pred vami nasekajú. V ponuke je plno exotiky od melóna, ananásu až po dragonfruit, mango či papayu.

V supermarketoch sú ceny potravín ako u nás, pokiaľ sa nejedná o importované produkty ako napríklad zemiaky. Na každom rohu je 7 Eleven, ktory ponúka základné veci, aj keď plné éčiek.

Čo nevynechať v meste Bangkok?

V Bangkoku nájdete veľa rôznych atrakcií, nižšie je môj názor na tie, ktoré sme stihli absolvovať my.

Lumphini park

Z betónovej džungle môžete újsť do prírody vďaka mnohým parkom, ktoré v Bangkoku sú. Tento je ideálny pre športy ako beh či jóga, avšak krásna je aj obyčajná prechádzka. V jazerách sme zazreli obrovské jaštery, korytnačky a ryby a v korunách stromov mnoho vtákov.

Trhovisko Chatuchak

Do Thajska si nemusíte baliť veľa vecí, všetko čo si nezoberiete, môžete nakúpiť tu. Ide o jedno z najväčších víkendových trhovísk v Ázií, kde nájdete až 15 000 stánkov plných oblečenia, suvenírov a jedla. Ceny ale nikde nenájdete a v každom stánku vám povedia inú, takže je potrebné zjednávať. Kvalita je tiež slabšia, keďže sa nám žabky po týždni roztrhli.

Chrámy v Bangkoku

Najznámejšie chrámy v Bangkoku sú Grand Palace, Wat Arun a Wat Pho. Dostanete sa k ním jednoducho loďkou zo Sathon Pier za 20 thb/os. (budú vám ponúkať aj celodenné lístky za 100 thb/os., ale pokiaľ ich nepotrebujete, nenechajte sa oklamať). My sme vystúpili na Wat Arun a neskôr sme sa za 5 thb/os. previezli na druhú stranu k Wat Pho. Ženy musia mať zakryté ramená a plecia, teda je dobré si zobrať so sebou šatku. Vstup do Wat Arun 50 thb/os., vstup do Wat Pho 200 thb/os. (voda zdarma). Grand Palace sme vynechali, keďže sme prišli k nemu poobede, valili sa k nemu davy ľudí z turistických autobusov a vstupne bolo 500 thb/os.

Wat Pho

Wat Arun

Obe chrámové komplexy boli pre nás zážitkom, keďže sme doteraz takúto architektúru nikde nevideli. Ide o vyhľadávanú turistickú atrakciu, takže niektoré časti boli preplnené, ale určite to stálo za návštevu.

Sri Nakhon Khuean Khan Park

K tomuto parku sa dostanete loďkou z Khlong Toei Pier za 30 tbh/os. a na druhej strane si budete môcť hneď vypožičať bicykle za 60 thb/os. My sme tak spravili a užili sme si krásy parku, ktorý sa občas menil na naozajstnú džungľu plnú mangrovov. Avšak ak prejdete mimo park, uvidíte kanály plné špiny a mŕtvych rýb, z čoho sme boli sklamaní, ale aj to je Bangkok.

Celkovo boli pre nás bangkoské ulice plné krásných chrámov, mestských parkov a usmievavých ľudí, ale aj smogu, hluku, zvláštných vôní a bordelu. Preto sme sa vydali k moru do letoviska Ao Nang.

Návšteva mesta Bangkok vol. 2

Po celom našom dvojmesačnom ázijskom výlete (Thajsko, Malajzia, Vietnam) sme sa opäť vrátili do Bangkoku, kde sme boli ešte 3 dni. Po ceste sme už sme boli skúsenejší. Bola to úplne iná návšteva – vedeli sme už kam sa ísť najesť a hlavne, čo si objednať; kam zájsť na posledný nákup suvenírov a ako zjednávať. Nakoniec sme sa omylom prešli aj po známej hriešnej uličke, pozdĺž ktorej sedeli polonahé dievčatá a čakali na zákazníkov.

Ubytovaní sme boli u kamaráta ako naposledy, tak sme si ešte užívali každodenný bazén, posilku a saunu. Výlet sme zavŕšili oslavov kamošovej 30tky, ktorú sme začali s ginom a tonicom. Potom sme prešli pár krčiem a barov a okolo 3tej nad ránom sa vrátili domov.

Príjemne nás prekvapilo meranie teploty pred vstupom do baru kvôli Covid-19 a nepríjemne ceny alkoholu, kde jedno poldeco stálo aj 20 eur.

V posledný deň sme stihli zažiť jazdu miestným autobusom a pred cestou domov sme si dali skvelý burger. Túto skúsenosť by sme radi mali už pri prvej návšteve, keďže sme sa presúvali Grabom a jedli celkom predražené jedlá, avšak lepšie neskôr ako nikdy 🙂

Video zostrih

Share on facebook
Share on pinterest

ĎALŠIA INŠPIRÁCIA

HUE – JEDNODŇOVÝ VÝLET VO VIETNAME

Počas nášho pobytu v Da Nangu sme sa rozhodli pre výlet do mesta Hue, ktoré patrí k svetovému dedičstvu Unesco. Výlet sme si kúpili cez stránku Klook a stál nás 35€ na osobu.