Žlté mesto plné lampiónov – vietnamský Hoi An

Žlté fasády, farebné lampióny, vážna hudba v uliciach, plavby loďou pri západe slnka, ručne šité oblečenie i obuv. To je mesto Hoi An, o ktorom sme ani len netušili. Odporúčila nám ho naša známa a ja som sa do tohto mesta hneď zamilovala.

UBYTOVANIE

Z Da Nangu sme sa do Hoi Anu dostali Grabom za 300 Kč. Ubytovali sme sa v Cù Lao Phố Island Town Villas a nemohli sme si vybrať lepšie. Dostali sme krásnu izbu s výhľadom na rieku. V cene boli aj skvelé raňajky – vajíčka, bageta, exotické ovocie, lievance a ovocná šťava.

K dispozícií sme mali bazén a zdarma sme si mohli požičať bicykle, bez ktorých by sme sa v Hoi Ane neobišli. Tiež je to akousi turistickou atrakciou, že všetci chodia na bicykloch. Asi tak ako v Holandsku 🙂

Po týždni sme sa presunuli do Daisy Garden Villa, ktorá mala podobné služby, len bola bližsie k centru mesta.

STRAVOVANIE

V Hoi Ane sme boli týždeň a vyskúšali sme viacero podnikov, keďže sme na hotely mali iba raňajky. Viackrát sme navštívili reštauráciu Vietnamese Chopsticks – Dua Viet Restaurant, kde mali výbornú vietnamskú klasiku za nízke ceny.

Po presťahovaní sme navštevovali Nhans Kitchen, kde sme vyskúšali aj sépiu a ryby.

V úzkej uličke sme našli malú vietnamskú reštauráciu Bup Cafe. Tu sme ochutnali zopár tradičných vietnamských jedál. Porcie boli veľmi malé, tak sme si toho stále objednali viac. Tradičnú vietnamskú polievku Pho a palacinku Banh Xeo, sme si dali iba raz, kedže nás neoslovila.

Ani v Hoi Ane sme nevynechali návštevu indickej reštaurácie a vyskúšali sme Babas Kitchen Indian Restaurant a nesklamala, výborne sme sa najedli. Dobre hodnotený Chef Burger Hoian, nás až tak neoslovil.

Tu sme po prvýkrát navštívili veganskú reštauráciu NOURISH eatery – samozrejme omylom. Na naše prekvapenie nám veganský burger aj pita chutili a my sme mali z nejedenia mäsa aj celkom dobrý pocit (hoci predražený).

Kávu sme si varili na izbe, ale na kokosovú sme zašli do tichej kaviarne What Else? Café.

Bageta Banh Mi je klasická vietnamská bageta, ktorú ponúkali v stánkoch na každom rohu. My sme ochutnali tie najnavštevovanejšie, kde rady siahali z bistra až na ulicu – Bánh Mì Phượng a Madam Khanh – The Banh Mi Queen. Olovrant to bol výborný, častokrát nás to zachránilo pred hladom 🙂

ČO NEVYNECHAŤ V MESTE HOI AN?

Starobylé centrum

Centrum Hoi Anu je zapísané v UNESCO a právom. Domy v úzkych uliciach majú žlté fasády a hnedé alebo modré okenice. Všade je plno farebných lampiónov a v uliciach znie vážna hudba.

Vstupné do tejto historickej časti stálo 120 Kč. Zahrňovalo možnosť návštevy historického centra a 5 ľubovoľných pamiatok. Pri prechádzke mestom lístky nikto nekontroluje. Až keď sme chceli navštíviť atrakciu, vyzvali nás k predloženiu vstupenky. Navštívili sme zopár chrámov a vietnamské predstavenie plné tradičných nástrojov a tancov v Hoi An Traditional Art Performance House.

Mesto je nádherné cez deň, ale aj v noci. Rozsvietia sa lampióny a rieka, ktorá cez mesto preteká je plná osvetlených lodiek. 20 minútová plavba stojí cca 100 Kč, záleží ako sa s miestným predavačom zjednáte, no my sme túto plavbu oželeli.

Večerné mesto som si romanticky chcela pozrieť pri mojite, ale je v ňom také množstvo reštaurácií, že som sa nevedela rozhodnúť a skončili sme v malom kútiku s plechovkovým pivom v ruke. Po druhykrát sa mi už ale podarilo vybrať lepšie miesto a bolo aj mojito 🙂

Most a Night Market

Mesto leží v delte rieky a je posiate menšími ostrovčekmi. Z centra sa na hlavný z nich, dostanete cez osvetlený Bridge of Lights.

Na tomto ostrove je množstvo reštaurácií a obľúbený Night Market plný suvenírov a jedla. My sme tu ochutnali „vietnamskú palacinku“, ktorá nám vôbec nechutila a zmrzlinu „dračí dych“. Na tú som sa tešila, ale bola to len zmrznutá chrumka, vďaka ktorej my vychádzal z úst „dym“. Chuťovo bola tak umelá, že som ju ani nedojedla. Takže pre gurmánske zážitky sme radšej navštevovali osvedčené reštaurácie.

Pláž

Asi 6km od centra Hoi Anu sa nachádza pobrežie s plážami. V jeden deň sme sa k nemu vydali na bicykloch, ale pár kilometrov od cieľa som dostala defekt. Tak sme to otočili, dali sme si kávičku, zavolali do penziónu a v miestnej kaviarni bicykel ponechali. Naspäť sme šli dvaja na jednom bicykli, takto som nešla snáď 20 rokov 🙂

Po druhýkrát sa nám už podarilo na bicykli dostať na pláž. Pred vstupom nás už čakali miestny, ktorí na pláži ponúkali slnečníky a drinky. Tak sme si za parkovanie bicyklov lehátka zakúpili. Pláž bola dosť úzka, ale pekná. Po niekoľkých dňoch bez mora sme si ho naplno užili a nestihli sme pláž ani sfotiť.

Oblečenie a obuv na mieru

Na každom rohu oslovujú krajčírky turistov: Where are you from? How long are you here? Come to my shop, very cheap 🙂 Snáď každý tretí obchod je plný oblečenia a obuvy s ponukou šitia na mieru. My sme nič extra nepotrebovali, ale keď sme zistili, že šijú oblečenie aj z ľanu, tak sme navštívili obchod Milan Linen Clothings & Custom Tailoring. Ja som si vybrala už rovno ušité šaty, ktoré my sadli a Majko košeľu a kraťasy na mieru. Strih a farbu si môžete vybrať a ušijú vám to v priebehu 24 hodín.

Po pár dňoch som sa rozhodla kúpiť si aj kožené sandále. Podľa recenzií som si vybrala Shoes Shop Hao. Mala som na nohách svoje staré a obľúbené sandále a hľadala som niečo podobné. V obchode som si nevedela vybrať, ale ponúkli sa, že ak im nechám svoje, tak mi vyrobia identické za 24 hodín 🙂 Dali mi na výmenu penové žabky, aby som mala v čom chodiť a na druhý deň ma čakali krásne sandálky podľa môjho gusta, cenovo za necelých 600Kč.

Chrámový komplex My Son

Asi 35 km od Hoi Anu sa nachádza starobylý hinduistický chrámový komplex podobný Angkor Watu, ale starší. Rozhodli sme sa ho navštiviť so spoločnosťou Venus Travel. Tá nás vyzdvihla pred hotelom a priviezla na miesto spolu s ďalšími asi 15 cestovateľmi.

V rámci pamiatky sme mali pútavý výklad a stihli sme aj tradičné predstavenie. Keďže čínskí turisti v tomto období prestali cestovať, tak pamiatka bola poloprázdna a my sme si ju mohli nerušene vychutnať. Oblasť je od vojny podmínovaná a pohyb je povolený iba po presne vyhradených chodníkoch.

Cestou späť sme šli na loďke, kde sme dostali Banh Mi a mali sme dostať aj romantický západ slnka. Počasie nám ale neprialo a slnko nebolo kvôli oblačnosti ani vidieť, no aj tak to bol skvelý výlet. Cenovo nás stál cca 700Kč na osobu.

Katolícky kostol

Aj tu som chcela navštíviť katolícky kostol. Po viacerých návštevách som to vzdala, keďže mal svoje brány nonstop zavreté.

V Hoi Ane sa nám veľmi pačilo, ale po týždni sme sa vrátili ešte do Da Nangu, aby sme si užili posledné dni v mori.

VIDEO ZOSTRIH Z HOI ANU

Share on facebook
Share on pinterest

ĎALŠIA INŠPIRÁCIA

3 ROZPRÁVKOVÉ DNI – NASA A DISNEY

Zo Sarasoty sme sa vybrali na 3-dňový výlet s cieľom navštíviť Kennedyho vesmírne centrum a Disneyland, nachádzajúce sa približne 3 hodiny jazdy od nás. Auto

2 dni na Liptove – vEĽKÝ CHOČ a ďalšie 3 atrakcie

Preplneným letným Tatrám sme sa počas pandémie Covid chceli vyhnúť, no nechceli sme si nechať újsť poriadne výhľady. Preto sme si vybrali túru na Veľký Choč. Po nej sme si stihli ešte obzrieť Lučanský vodopád a zrelaxovať v termálnom kúpalisku Kalameny. Na druhý deň sme sa napriek svalovke rozhodli preskúmať Kvačianskú dolinu.

3 týždne vo vietnamskom meste Da Nang

Pre našu prvú návštevu Vietnamu sme si po minimálnom prieskume vybrali mesto Da Nang. Podľa informácií na nete spĺňalo našu predstavu o ďalšej destinácií – civilizované mesto s krásnou dlhou plážou, ktoré má v okolí mnoho turistických cieľov od prírodných cez historické až po zábavné.